Historie - FC Žďas Žďár nad Sázavou - oficiální stránky fotbalového klubu

Historie

Dlouholetými oporami ligového Žďáru byli: V.Machatka, L.Peška, J.Stix, J.Klusáček, L.Šindelka, J.Riedl, J.Frai, J.Mezlík, J.Bajer, S.Zedníček, V.Stýblo, J.Mareš, M.Myslivec, L.Šťourač, Z.Chytal a další.

Na začátku žďárského fotbalu byla dobrovolná organizace, která si říkala Studentský fotbalový klub. Hráli dobrovolně a pro potěšení, asi tak v letech 1921-30. Rok 1921 lze považovat s trochou nadsázky za počátek vzniku fotbalo ve Žďáře nad Sázavou. Již v této době měl fotbal své příznivce a jedním z "velkých dnů" pro fotbalisty bylo sehrání přátelského utkání se Slavií Brno a Židenicemi Brno. Poté přibližně v roce 1930 vznikl FC Klub Žďár, který pořádal výjezdy na přátelská utkání do okresu. Největší rozkvět fotbalu ale zažil Žďár nad Sázavou v době války. V té době byl ustanoven fotbalový klub, který hrál na hřišti za sokolovnou (na sokolském hřišti), hrající pravidelnou soutěž patřící pod župu Brno.
V 60. letech bylo vybudováno škvárové hřiště ve sportovním areálu Bouchalky (rozmístění kabin a tribun na tomto hřišti navrhl architekt Karel Frendlovský - bývalý hráč klubu). Na tomto stadiónu fotbalový klub sídlí dodnes, pouze v roce 1975 zde bylo hřiště zatravňováno, a proto se hrálo na náhradní ploše. Postupně se na stadionu dále dobudovávaly nové kabiny a ochozy s krytou tribunou. K hlavnímu hřišti patří ještě jedno tréninkové travnaté hřiště a hřiště s umělým povrchem.
Oddíl kopané, pod hlavičkou TJ Žďasu, pravidelně startoval v župních soutěžích a za zmínku stojí jen rok 1961-62, kdy dorostenecký tým Žďasu tehdy bojoval o celostátní dorosteneckou ligu. Vzestup nastal v roce 1981-82, kdy fotbalisté TJ Žďas vybojovali titul přeborníka jihomoravského kraje a postoupili do republikové divize C. První rok v divizi znamenal další úspěch, tým trenéra Zemana o bod předstihl Vlašim a II.NFL byla tedy v roce 1983 skutečností. Následujících deset let byl tým Žďasu stálým účastníkem druhé národní fotbalové ligy převážně se pohybující ve středu tabulky. V sezóně 1989-90 dosáhl prozatím nejlepšího dosavadního umístění, když mu patřila 4. příčka. Sezóna 1992-93 ale znamená sestup do divize, ve které se tým pohyboval dalších pět. Ročník 1997-98 byl pro Žďas totiž dalším sestupovým rokem a z divize D se po 15 letech vrátil opět do Krajského přeboru JM. Od roku 2002-03 po reorganizaci krajů přešel tým FC Žďasu (přejmenování z TJ Žďas v roce 1995) do Krajského přeboru Vysočina. Zde se ale moc dlouho nezdržel a hned sezóna 2003-04 byla po dlouhé době opět postupová, když dvacetibodový náskok znamenal postup zpět do divize. 
V nejúspěšnějším období pro Žďár vedli naše A-mužstvo trenéři Zeman, Drinka, Šusta, Paduch, Machatka, Sysel a Krajčovič. V mládežnických soutěžích se nejvíce dařilo v letech 1996-2000, kdy dorost hrál moravskolezskou ligu a žáci startovali v moravské žákovské lize, kde patřili k nejlepším mužstvům Moravy. Právě tato generace momentálně dospěla a pokouší se pozvednout tým FC Žďasu tam, kde sbíral největší úspěchy.
Dále mnoho dalších nadaných fotbalistů odešla do vyšších soutěží, aniž by oblékla dres mužů. Ze žďárské kopané vzešli dobří fotbalisté, kteří oblékali dresy jiných klubů ve vyšších soutěžích. Jeden z prvních byl J.Kantar (Teplice), dále pak J.Kříbala (Škoda Plzeň), Jiří Dvořák (Zbrojovka Brno), S.Zedníček (KPS Brno), Jindřich Dvořák (Železárny Prostějov), R.Jukl (Hradec Králové), L.Michal (Blšany), A.Chmelíček (Sigma Olomouc), M.Kadlec (Jihlava) a další. Nejznámějším odchovancem je Karel Dvořák, mistr Evropy hráčů do 23 let, který hrál v Dukle Praha a ve Zbrojovce Brno. Ve své sbírce má i jedenáct reprezentačních startů za A-mužstvo Československé republiky.

 


ZvětšitZvětšitZvětšitZvětšitZvětšit

Příští domácí zápas

FC ŽĎAS

SLOVAN ROSICE

Sobota  | 25.5.2019

10.15

Generální partneři

Město Žďár nad SázavouCooper Standard

Ostatní partneři

MŠMT1. ŽĎÁRSKÁ PLYNAŘSKÁ A VODAŘSKÁ a.s.SSPORTŽĎAS a.s.Gremis, s.r.o.ZDAR, a.s.AKAB s.r.o.Zdeněk Mráček - autodopravaKráli.cz webdesign - www.krali.czSPORTIS, příspěvková organizace Města Žďár nad SázavouZvětšit

Mediální partneři

Žďárský deníkTelevize VysočinaČtrnáctideník Hit magazín

Zajímavé odkazy

Oficiální stránky FAČROnline výsledkyŽďárská liga malé kopanéIS FAČRStatistiky MSFL