FC Žďas Žďár nad Sázavou - oficiální stránky fotbalového klubu

Jozef Vanko: Doma perfektní, venku nám scházela zkušenost

Jozef Vanko

Dnes již bývalý trenér fotbalistů FC Žďár nad Sázavou Jozef Vanko hodnotil pro Jihlavský Deník podzimní část letošního ročníku moravskoslezské divize D.

Ondrej Dudáš/Deník

Žďár nad Sázavou – Podzimní část? Poslední roky šlo o noční můru Žďáru. Letos se to radikálně změnilo. Tým z města pod Santiniho Zelenou horou okupuje po podzimu skvělou druhou příčku. Lepší už je jen suverénní Tišnov. Pomohla mu k tomu především stoprocentní domácí úspěšnost. Ze stadionu na Bouchalkách si nikdo neodvezl ani bod. „Jsem ale přesvědčen, že bodový zisk mohl být o trochu lepší. Zejména některé venkovní zápasy jsme měli zvládnout lépe,“ říká odcházející trenér Jozef Vanko.

Přesto asi musíte být spokojený, nebo ne?
Z hlediska umístění stoprocentně. Je to nadstandard. Ale v některých venkovních zápasech se dalo také bodovat. Osobně můžu říct, že třeba takových 35 bodů by bylo adekvátnějších.

Žďár před sezonou kvalitně posílil, jaké vůbec bylo očekávání?
Nerad v tomto ohledu kalkuluji, ale z vedení klubu zaznělo přání pohybovat se okolo pátého šestého místa. Ze svého pohledu jsem hlavně chtěl, aby fotbal kluky bavil a také abychom měli po podzimu klid od záchranářských starostí.

Naopak teď jsou tu postupové…
Nemyslím si. Samozřejmě záleží na vedení klubu, ale podle mého názoru není Žďár v situaci, že by chtěl postoupit. Ambice mají jiné týmy a pochopitelně je otázkou, co se bude přes zimu dít v Tišnově a jaké vůbec má ambice.

Držíte primát v podobě stoprocentního bodového zisku na domácím hřišti, kde jste všechny porazili, naopak venku jste čekali na výhru do posledního zápasu ve Velké Bíteši, čím si ty rozdíly vysvětlujete?
Rozebírali jsme to se staršími hráči a shodli jsme se na tom, že máme v kádru hodně mladých, kteří si doma nepřipouštěli prohrát, a naopak venku jim chyběla vůle udělat něco navíc, zlomit nepříznivý vývoj, obětovat se. Na druhou stranu jsme na hřištích soupeřů nesehráli špatné partie, ale něco tomu prostě chybělo.

V létě přišla nejzvučnější posila v podobě středopolaře Vitáska z ligového kádru Jihlavy, splnil očekávání?
Byl to jednoznačně nadstandardní hráč, a pokud bude chtít zůstat, bude se tým budovat kolem něj. Samozřejmě se nevyhnul výkyvům, ale je to mladý kluk a má toho před sebou ještě hodně.

Z Vysočiny přišel také brankář Konrád, který nahradil odcházejícího Jíchu, dle výkonů se to asi povedlo…
V řadě případů nás podržel. Zejména ta vítězství o gól se rodila i jeho velkou zásluhou. Během podzimu jedinkrát zaváhal ve Ždírci, kde se špatně zorientoval, a my jsme inkasovali do prázdné branky. Nicméně nesčetněkrát to odčinil.

V obraně jste musel po návratu Šindelky řešit rébus v podobě tří stoperů, nakonec se na hřiště vešli všichni, fungovalo to?
Vyvinulo se to tak, že jsme u Šindelky nechali ve stoperské dvojici zkušeného Wasserbauera, ale samozřejmě nechat sedět Štursu by byl příliš velký komfort. Proto jsme se ho rozhodli dát na pravý kraj obrany a osvědčilo se to. Navíc jsme mohli alternovat v případě, že někdo z nich chyběl.

Další posilou měl být po návratu po zranění útočník Pohanka, jenomže zdravotní stav mu toho příliš nedovolil, jak moc chyběl?
Venca je právě ten faktor, který nám chyběl k většímu bodovému zisku. Jsem o tom přesvědčený.

Útočnou jedničkou tak byl Vopršal, který se trefil sedmkrát, nemohlo být těch gólů víc?
Matěj si odehrál svoje a ani on se nevyhnul výkyvům. Nicméně jde o gólového hráče. Zdatně mu sekundoval Kunstmüller, který je konstruktivnější, dokáže vymyslet gólovou přihrávku. A zmínil bych i Jurnečku, který je svým důrazem typem hráče, jehož Žďár určitě potřebuje a využije.

Celkem se na vaší gólové produkci podílelo třináct hráčů, což je vysoké číslo…
Je vidět, že tým je střelecky vyrovnaný a že produktivita nestojí jen na útoku nebo ofenzivních hráčích. Těší mě, že kluci, kteří třeba naskočili z lavičky, odehráli zápasy v pohodě a byli přínosem.

I přes skvělý podzim od týmu odcházíte, což jste zdůvodnil nutností ortopedické operace. Nešlo to vyřešit jen dočasným záskokem?
V první řadě už ta operace nejde dál odkládat. Další věcí je, že doba rekonvalescence bude trvat prakticky celou zimní přípravu a já bych považoval hodně za nefér vůči trenérovi, který ji s týmem absolvuje, kdybych se vrátil na lavičku k hotovému v úvodu jara.

Takhle už opouštíte A-tým podruhé, před necelými pěti lety jste ho zachránil v MSFL a pak ze zdravotních důvodů skončil, není to frustrující?
Právě že je, ale věděl jsem, že nemohu operaci oddalovat věčně. Koneckonců nejde o rozhodnutí ze dne na den. Jasno jsem měl už asi po třetím podzimní kole, kdy jsem to také oznámil sportovnímu manažerovi.

Budete mít vliv na to, kdo bude vaším nástupcem?
Pouze jsem vedení klubu řekl svůj názor, že by se týmu měl ujmout někdo z mladší generace trenérů, protože doba se mění a nové trendy jsou nutností.

FC ŽĎÁR NAD SÁZAVOU

Umístění: 2. místo.
Bilance: 9 - 3 - 3.
Skóre: 31:13
Bodový zisk: 30 bodů.
Tabulka pravdy: 6 bodů, 2. místo.
Góly: 7 – Vorpšal. 4 – Trojánek, Jurnečka. 2 – Pohanka, Šindelka, Kunstmüller, Wasserbauer, Štursa. 1 – Bureš, Vitásek, Sodomka, Komínek, Nedvěd, vlastní.
Čistá konta: 6 – Konrád (1., 6., 7., 8., 14. a 15. kolo).
Vyloučení: Vitásek (2. kolo).
Nejlepší hráč: Lukáš Konrád.
Nejlepší zápas: Rosice 2:1.
Nejhorší zápas: Ždírec n. D. 0:1.
Diváci: 1640, průměr na zápas: 205.
Nejvyšší návštěva: 295 (5. kolo, Slavoj Polná).
Nejnižší návštěva: 150 (7. kolo, Šumperk, 8. kolo, Strání a 10. kolo, H. Brod).

Zdroj: Denik.cz

<< Zpět

Příští domácí zápas

FC ŽĎAS

FC Chotěboř

Sobota  | 21.7.2018

17.30

Generální partneři

Město Žďár nad SázavouCooper Standard

Ostatní partneři

MŠMT1. ŽĎÁRSKÁ PLYNAŘSKÁ A VODAŘSKÁ a.s.SSPORTŽĎAS a.s.Gremis, s.r.o.ZDAR, a.s.EXTÉRIA s.r.o.AKAB s.r.o.Zdeněk Mráček - autodopravaKráli.cz webdesign - www.krali.czSPORTIS, příspěvková organizace Města Žďár nad SázavouZvětšit

Mediální partneři

Žďárský deníkTelevize VysočinaČtrnáctideník Hit magazín

Zajímavé odkazy

Oficiální stránky FAČROnline výsledkyŽďárská liga malé kopanéIS FAČRStatistiky MSFL